WordPress nedir ?

WordPress, PHP programlama dili ve MySQL veritabanı kullanılarak oluşturulmuş ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir web sitesi içerik yönetim sistemidir.

  • Web sitesi içerik yönetim sistemidir,
  • Ücretsizdir, açık kaynak kodludur, GPL lisansı ile yayınlanır,
  • PHP ve MySQL kullanır,
  • Kullanımı oldukça kolaydır,
  • En çok kullanılan CMS dir,
  • Her türde web sitesi kurulumunu destekler.

Kurucuları olan Matt Mullenweg ve Mike Little tarafından b2/cafelog çatalı olarak 27 Mayıs 2003 tarihinde yayınlandı. WordPress, Free Software Foundation’ dan GPLv2 (veya üstü) lisansıyla piyasaya sürüldü yani ücretsizdir.

WordPress kişisel bir bilgisayarda, kişisel web sunucusunda ya da paylaşımlı bir hosting hesabında, internet yada intranet üzerinde, sunucu kök klasöründe, alt klasörlerde ve alt alan adı altında çalışması için tasarlanmıştır.

WordPress kurulumu da oldukça basittir. Dosyaları yükleyip 5 dakika içerisinde kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bundan da iyisi hosting firmaları WordPress e özel paketler sunar ve yönetim panellerinde (cPanel vs.) otomatik WordPress kurulumu için yazılımlar (Softaculous vs.) bulundurur.

Panel üzerinden WordPress otomatik kurulum destekleyen bir firmadan hosting paketi ve alan adı satın alın. Kurulumu yapın ve 10-15 dakika içerisinde bir web sitesi alt yapısına sahip olun. Burada ufak bir noktaya değinmekte fayda var.

Her yönüyle tam bir e ticaret sitesine ilk aşamada sahip olamayabilirsiniz ya da harika bir ön yüz görünümüne. Ancak WordPress çekirdeğine ekleyeceğiniz temalar ve eklentiler sayesinde hayal ettiğiniz görünüm ve fonksiyonlara sahip bir siteniz olacaktır.

WordPress ne işe yarar ?

WordPress bloglar dahil olmak üzere bir çok farklı türde web sitesi oluşturmayı ve tüm içeriğinizi yönetmenizi sağlar. Web sayfaları, yazılar oluşturup yayınlayabilir, gerektiğinde yeniden düzenleyebilir, video, resim gibi medyalarınızı yönetebilirsiniz. Kullanıcı yönetimiyle ihtiyacınız doğrultusunda yetkilendirmeler yapabilirsiniz.

Bunlar gibi bir çok özelliği ücretsiz eklentiler (plugin) sayesinde web sitenize entegre edebilirsiniz. Bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız bunu kodlama bilgisine çok fazla ihtiyaç (belkide hiç) duymadan WordPress ile yapabilirsiniz.

WordPress çekirdeğinde bulunan özellikler ve eklentiler ile çok fazla teknik bilgi gerektirmeden basitçe, blog, e-ticaret sitesi, şirket sitesi, forum sitesi, soru cevap sitesi gibi aklınıza gelebilecek bir çok türde site oluşturabilirsiniz.

Çoğu kişi tarafından WordPress nedir? sorusuna verilen cevap bir blog sistemi olsada bunun çok ötesinde işler başarabileceğiniz bir alt yapı sunar. Her türlü içeriği kolayca yönetebileceğiniz, tüm web projelerine taban oluşturabileceğiniz esnek bir platformdur. 

WordPress neden bu kadar popüler ?

WordPress’ i bu kadar popüler yapan en büyük etken kolay öğrenilmesidir. Yönetim paneli tasarımı kullanıcı dostudur ve aradığınız her şey neredeyse elinizin altındadır. Bir özelliğe erişmek bir en fazla iki tık uzaktadır. Diğer bazı CMS lerde bir özelliğe erişmek için dakikalarca gezinirsiniz. Bu ilk bakışta önemsiz görülsede yeni başlayan kullanıcılar düşünüldüğünde ilk tercih kriteri haline gelir. Nispeten tecrübeli kullanıcılar tarafında ise; az kullanılan özelliklere ulaşmak için gidilecek yolu hatırlamak bazen sinir bozucu hale gelebilir. Tecrübeli kullanıcıların aynı zamanda web sitesi kurma hizmeti veren firma yada freelance olarak

Joomla, Drupal, Open Blog gibi daha onlarca açık kaynak kodlu, ücretsiz CMS yani İçerik Yönetim Sistemi bulunur. Her biri ile web sitesi kurmak mümkün olsada iş yönetim paneline alışmaya ve işlem yapmaya geldiğinde tercih çoğunlukla WordPress olur.

Scroll to Top